Šlavantas
Daugiau apie ežerą
1kr/1min
Šlavantas – ežeras pietvakarių Lietuvoje, Lazdijų rajone, apie 6 km į šiaurės vakarus nuo Veisiejų; patenka į Veisiejų regioninį parką, Balsio kraštovaizdžio draustinį (rytinės pakrantės dalis, nuo 1974 m.). Ežeras rininės kilmės, siauras ir vingiuotas. Nutįsęs iš šiaurės į pietus 5 km, o plotis siekia iki 0,5 km. Giliausia ežero vieta (29 m) yra pietuose. Šlavanto krantai statūs, aukšti ir smėlingi. Pietinėje dalyje yra 0,01 ha ploto salelė. Aplinkui daugiausia dunkso miškai (į rytų – Babrų, iš vakarų – Šlavantų).

Šlavanto atabradas siauras, augalų juosta reta. Dugną dengia gėlavandenė klintis, molingas ir karbonatingas dumblas bei molis. Išilgai ežero dugno driekiasi duburių juosta.

Į Šlavantą suteka 4 upeliai – šiaurėje Spartas (iš Sparto ežero), kiti bevardžiai (vienas jų iš Pirtuko ežero). Pietryčiuose į Šlavantėlį išteka Murgų upelis (Baltosios Ančios baseinas).

Prie ežero įsikūrę kaimai: Šlavantai, Čivonys, Kalveliai. Vakariniame krante stūkso Šlavantų piliakalnis.

Ežero pavadinimas kildinamas nuo žodžio šluoti (šlavu, šlaviau; „braukti, valyti su šluota“), latv. slaucit („šluoti“), plg. sen. lot. cluō („valau“), sen. gr. ϰλύζω („valau, skalauju, plaunu“), got. hlūtrs („grynas, tyras“).
Komentarai (0)